İlhami Yiğit +90 (532) 162 79 58 Aytaç Duran +90 (546) 225 96 66

Sosyal Medyada Biz}

Hareketli Izgara

Hareketli Izgara
Bu sistemde önce kömürün uçucu gazları açığa çıkarılır ve kömür ızgara üzerine geldiğinde kömürün saf karbon hali kaldığı için yüksek verimli yanma gerçekleşir. Ayrıca ayrışan uçucu gazlar sekonder hava ile etkileşime girerek bu gazların da yanması sağlanır. Sekonder yakma havası bunker üzerinde harici bir klape veya gazlastirma havası fani ile beslenir. Böylece maksimum verim elde edilir. Sistemde kullanılan hareketli ızgara malzemesi yüksek krom alaşımlı dökümdür. Malzeme kodu Gx40CrSi27 (%0.30-0.45 C, %1.8 Si, %0.8 N, %27 Cr ) Bu yüzden yüksek sıcaklıklara kadar dayanabilmektedir. Ocak sıcaklığı yaklaşık 950-1050 C civarındadır. Izgara mekanizmasındaki tüm üniteler cıvata somun bağlantılı ve demonte edilebilirdir.. Hareketli ızgara 1 sabit 1 hareketli ızgaralardan oluşmaktadır. Izgara grubuna tahrik eksantrik mil vasıtası ile verilir. Eksantrik mil redüktör ile tahrik edlir ve redüktör motoru hızı invertör ile yanmaya bağlı olarak oransal olarak kontrol edilir. Kullanılacak redüktör planet dişlidir. Hareketli ızgaranın alt bölümünde sac malzemeden veya profillerden şase, ve kül hazneleri bulunur. Izgara sistemine bu bölümden veya üst perde borularının bulunduğu kısımdan müdahale edilebilir. Hareketli ızgara üzerine kurulan ön ocak sistemi ise su borularından oluşur. Kullanılan boruların kalitesi DIN 2448 EN 10216-2 ye uygun St35.8 kalite dikişsiz çelik çekme borudur. Kollektör borularında açılan tüm delikler boru/profil işleme/kesme makinesinde lazer/plazma yöntemi ile açılır. Izgara üzerinde 0,5-10 mm pirinç kömür, 10-18 mm fındık kömür yanabilmektedir. 

Ayrıca belirli miktarda ayçiçek kabuğuda sistemde kömür ile karıştırılarak yakılabilir
Yakılacak kömür tane boyutuna göre ızgara üzeri kömür yatak yüksekliği mekanik bir giyotin vasıtası ile ayarlanabilir. Hareketli ızgara tavan bölümüne refrakter uygulaması yapılıp bu sayede yanma verimi arttırılır.

Özellikler

Yakıt Çeşitleri:
İleri itimli hareketli ızgaralı kazanlar 10-30mm ebadında biyokütle (ağaç kabuğu, tarımsal atıklar, tavuk gübresi vb) yakabilmek için dizayn edilmiş sistemlerdir. Mimsan işletmenin ihtiyacına göre biyokütle yakıtlı buhar ve kızgınyağ üretimi yapan yakma sistemleri üretmektedir.

Yüksek Sıcaklığa Dayanıklı Izgara:
Yanma bölgesinde sıcaklık 900o C’ye kadar yükseldiği için ızgara elemanları yüksek sıcaklığa dayanıklı, Cr-Ni katkılı alaşımlı çelik dökümden imal edilmektedir.

PLC Kontrollü Sistemler:
İleri itimli ızgaralar, hidrolik sistem ile tahrik edilir. Yakıt giriş debisi, hareketli elemanların çalıştırılma hızı ve yanma ayarları PLC kontrolüyle yapılmaktadır.PLC yazılımı sayesinde kapasite modülasyonu %15 – %100 olarak çalışabilmektedir. Bu sistem alçak basınçlı buhar kazanı olarak dizayn edilebildiği gibi, yüksek basınçlı kızgın buhar kazanı olarak da dizayn edilebilir.

09 Ocak 2020
190 kez görüntülendi